İZMİR'DE "ESKİ TÜRK TAKVİMİ" TEMALI NEVRUZ KUTLAMASI

Çağlar Erbek
0İzmir'in Çiğli ilçesinde gerçekleştirilen 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları renkli gösterilere sahne oldu.

80. Yıl Küçükçiğli İlkokulu ve Özel Gökkuşağı Koleji tarafından hazırlanan program Gökkuşağı Koleji'nde gerçekleştirildi. Kutlama programına Çiğli Kaymakamı Fatih GÖRMÜŞ ve ilçe protokolünün yanı sıra vatandaşlar ve öğrenciler de katıldı.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ve her defasında Türk kültürüne ait farklı bir konunun ana tema olarak belirlendiği kutlamalarda bu senenin ana teması "12 Hayvanlı Eski Türk Takvimi" oldu. İlçe genelinde öğrenciler arasında Nevruz konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışmalar düzenlendi ve her dalda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Aynı zamanda ilçede düzenlenen Türk Halk Müziği yarışmasında dereceye giren öğrencilerde törende ödüllerini aldılar.

Tören "Nevruz" ve "Eski Türk Takvimi" konulu eserlerin sergilendiği Resim Sergisinin açılı ile başladı. Açılış kurdelesini kesen Çiğli Kaymakamı Fatih GÖRMÜŞ programın hazırlanmasında emeği geçen okullara teşekkür ederek eserleri sergilenen ve dereceye giren öğrencileri tebrik etti.

Demir dövme, dilek ağacına dilek bağlama, renkli yumurta tokuşturma gibi renkli etkinliklerin yapıldığı programda öğrencilerin sergilediği halkoyunları gösterisi ile müzik dinletileri ilgi topladı.

Törende bir konuşma yapan Kazak Kültür Platformu Başkanı ve 80. Yıl Küçükçiğli İlkokulu Müdürü Dr. Çağlar ERBEK Nevruz'un anlamı ve önemine değinmesinin yanı sıra dinleyicilere "12 Hayvanlı Eski Türk Takvimi" hakkında bilgiler verdi. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
To Top