KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

Çağlar Erbek
0

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Güney Kazakistan Valiliği görevine getirildi.
Akorda'dan yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’i görevinden alarak, Güney Kazakistan Valisi olarak tayin ettiğini duyurdu.
Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Beybit Atamkulov’un yeni kurulan Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanı görevine getirilmesinin ardından, Başbakan Bakıtcan Sagıntayev, yeni atanan valiyi çalışma ekibine tanıştırdı. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in öneri mektubunu okuyan Sagıntayev, yeni atanan Vali Canseyit Tüymebayev’e ve bakan olan Beybit Atamkulov’a yeni görevlerinde başarılar diledi.
8 Temmuz 1958 yılında Güney Kazakistan Eyaleti’nin Kaynar köyünde dünyaya gelen Canseyit Tüymebayev, Kazak Devlet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra asistan, kıdemli öğretim görevlisi, doçent olarak görev yaptı. Filolojide doktora derecesine sahip Tüymebayev, 1993-2007 yılları aralığında Dışişleri Bakanlığında görevli, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Protokol Şefi, Cumhurbaşkanı Danışmanı, Kazakistan’ın Rusya’daki Büyükelçisi görevlerinde bulundu. 2007-2010 yıllarında Milli Eğitim Bakanı olan Tüymebayev, 2010 yılından bu yana Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi görevini yapıyordu.

kaynak: akorda.kz

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
To Top