KAZAKİSTAN'DA ERKEN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 20 KASIM'DA YAPILACAK

Çağlar Erbek
0

 


Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 20 Kasım'da düzenlenmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, söz konusu kararnameyi imzaladıktan sonra yazılı açıklama yaptı.

Haziranda gerçekleştirilen anayasa referandumu çerçevesinde siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda yürütülen reformlara değinen Tokayev, “Halkımız, siyasi sistemi değiştirmeye yönelik planlarımızın önemini iyi anlıyor.” ifadesini kullandı.

Tokayev, anayasa gereği erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 20 Kasım 2022’de yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladığını belirterek “Bu seçim, ülkenin bütün siyasi sistemini kökten değiştirecek sürecin başlangıcı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu seçimle ülkede ekonomi ve halkın refahı alanında uzun vadeli görevlerin yerine getirilmesine imkan sağlanacağını vurgulayan Tokayev, şu ifadeleri kullandı:

“Kısa zaman içinde seçim öncesi hedeflerimi açıklayacağım. Mevcut Cumhurbaşkanı olarak seçim sürecinin adil, şeffaf ve yasalara sıkı sıkıya bağlı kalınarak yerli ve yabancı gözlemcilerin geniş katılımıyla gerçekleştirileceğinin garantisini veriyorum.” 


SEÇİM TAKVİMİ AÇIKLANDI

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, 20 Kasım’da ülkede yapılacak erken cumhurbaşkanı seçimi için hazırlanan takvimi açıkladı.

Başkent Astana’daki Kazakistan Merkez Seçim Komisyonunun ana binasında gerçekleştirilen oturumda, 20 Kasım’da ülkede yapılacak erken cumhurbaşkanı seçiminin takvimi kararlaştırıldı.

Buna göre, cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 23 Eylül’de başlayacak ve 11 Ekim'de yerel saatle 18.00’da sona erecek.

23 Eylül-21 Ekim'de adayların Anayasa’ya ve Kazakistan’ın seçim kanunundaki maddelere uygunluğunun yanı sıra imzaların toplanması ve doğrulanması teyit edilecek.

Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi 21 Ekim’de başlayacak ve 28 gün sürecek, 19 Kasım’da propaganda yapılmayacak, 20 Kasım’da da Kazakistan genelinde oy verme işlemi yerel saatle 07.00’da başlayıp 20.00’da sona erecek.

21-22 Kasım’da seçimin ön sonuçları açıklanacak, 27 Kasım’a kadar seçimin nihai sonuçları yayımlanacak ve seçilen adayın cumhurbaşkanı kaydı yapılacak.

Hangi şartlarda cumhurbaşkanı adayı olunabilecek?

Ülke anayasasına göre, doğduğundan beri Kazakistan vatandaşlığına sahip, yüksek eğitimi olan ve son 15 yıldır ülkede yaşayan 40 yaş üstündeki herkes cumhurbaşkanlığına aday olabilecek.

Bunun yanı sıra adaylar, devlet dili statüsündeki Kazakçayı iyi derecede bilmesi ve kamu hizmetinde veya seçilmiş pozisyonlarda en az 5 yıllık deneyime sahip olması lazım.

Kazakistan’da 1 Temmuz'daki verilere göre, 11 milyon 827 bin 277 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, cumhurbaşkanı adaylarının her birinin 118 bin 273 kişiden destek imzası toplaması gerekecek. (TRT AVAZ)

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
To Top