Kazakistan'ın Yeni Alfabesi Belli Oldu - Çağlar ERBEK

Çağlar ERBEK

Siyaset Bilimi - Sanat Tarihi - Tengriyanizm

Breaking

27.10.2017

Kazakistan'ın Yeni Alfabesi Belli OlduKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Latin harflerinin kullanıldığı yeni Kazak alfabesini onayladı.

Nazarbayev, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişle ilgili kararnameyi imzaladı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında yayımlanan kararnamede, alfabe değişimi için komisyon kurulacağı belirtilerek, Latin alfabesine geçişin 2025 yılına kadar kademeli olarak sağlanacağı kaydedildi.

Kazakistan'da 2018'den itibaren ders kitaplarının 32 harften oluşan yeni Kazak alfabesiyle basılması ve 2025'e kadar tüm kitap, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesiyle yayınlanması planlanıyor.


Mevcut Kazak alfabesinde ise 42 harf bulunuyor. Kazakistan’da 1929-1940 yılları arasında Latin alfabesi kullanılmış ve en son Kiril alfabesine geçilmişti.

‘KAZAK DİLİNİN ÖĞRENİMİNİ KOLAYLAŞTIRACAK’

Nazarbayev daha önce Latin alfabesine geliş ile ilgili "Kazak alfabesinin Latin alfabesine geçişi, herhangi bir şekilde Rusça konuşan insanların, Rus dili ve diğer dillerin haklarını etkilemez. Rus dili aynı zamanda kullanılmaya devam edecek. Yeni alfabeye geçiş Kazak dilinin öğrenimini kolaylaştıracak" açıklamasını yapmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder