Aziz Sancar: 'Bu ödülü Ata'mız sayesinde aldım.'

Çağlar Erbek
0
Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya ödülünü İsveç Kralı 16'ncı Gustaf'ın elinden aldı.

Nobel Kimya Ödülü'nü İsveç'teki törenle teslim alan Profesör Sancar 19 Mayıs'ta ödülüyle birlikte Anıtkabir'e gideceğini söyledi. Ödül töreninden önce ise Aziz Sancar'ın kıyafeti dikkat çekti.

Profesör Doktor Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü aldığı törenin ardından Hürriyet gazetesine konuştu.

"Bu ödül Ata'mız sayesinde alınmıştır" diyen Sancar, "Ödülü 19 Mayıs'ta Türkiye'ye gelerek Anıtkabir'de Atatürk'e bırakacağım" dedi.

Stockholm'de düzenlenen törende ödülünü alan Aziz Sancar önceki gün ise Stockholm Üniversitesi'nde konferans verdi. Konferansta Aziz Sancar'ın kıyafetindeki ayrıntı göze çarptı.

Sancar'ın konferansta yakasına taktığı bayrak ve Atatürk rozeti le Osmanlı tuğrası desenli bir kravatı tercih ettiği görüldü.

Çalışmalarını ABD'de sürdüren Mardin doğumlu genetik bilimci Prof. Dr. Aziz Sancar, bu yılki Nobel Kimya Ödülü'nü İsveçli Tomas Lindahl ve ABD'li Paul Modrich ile paylaşmıştı.
Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne “DNA onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmalarıyla layık görüldü. Sancar dünkü resepsiyonda “Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü” demişti.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)
To Top